Web tasarımı nasıl olmalı?

Bir web sayfasının tasarımı nasıl olmalıdır?

Merhabalar,

Bugün ki yazımızda bir web sayfasının nasıl olması gerektiği hakkında duracağız. Bir webmasterin olmazsa olmazları adlı serimizin 2. yazısına hoşgeldiniz. 🙂

Bir web sayfasının tasarımı nasıl olmalı?

Bugün ki sorumuz bu.

Bir web sayfası, daha çok içeriğine göre ve kullanıcıların yaş kitlesine göre dizayn edilmelidir. Örneğin, bir çizgi film sitesini farz edelim. Sizce böyle bir siteye, basit ve canlı renkli tasarım mı daha yakışır? Yoksa karman çorman, çoğunlukla koyu renk ağırlıklı bir tasarım mı daha çok yakışır? Unutmayın, bu siteye çocuklar girecek. Ve bu yüzden de çocuklara göre tasarımlar yapmalı, onlara göre içerik paylaşımı yapmalısınız.

İşte böyle, web sitenizin tasarımına karar vermeden önce, öncelikle içeriğini ve sitenizin hedeflediği yaş kitlesini hesaba katmalısınız. Bu tür unsurlara göre yapılan tasarım, elbette ki en doğru tercih olacaktır.

Doğru tasarıma nasıl karar verilmeli?

Siteniz için en doğru tasarımı, elbette yine siz seçeceksiniz. Lâkin; tasarımı seçerken, bazı belirli faktörlere göre davranmanızda fayda var.

Ads
  • Örneğin, rakip sitelerinize göz atın. Rakip siteleriniz nasıl tasarımlar kullanıyor, neler yapıyor diye göz atın. Onların neler kullandıklarını inceleyin.
  • Hedeflediğiniz kullanıcı kitlesinin genel göz hitabına uygun tasarımlar seçmeye özen gösterin.
  • Çevrenizden destek alın. Çevrenizdeki kişilerden, sayfanızın nasıl olabileceği konusunda tavsiyeler ve öneriler alabilirsiniz.

 

Sonuç olarak; buradan bir web sayfasının, çoğunlukla hedeflenen kullanıcı kitlesinin göz hitabına uygun olması gerektiğini anlıyoruz.

Unutmayın! Kaliteli bir web sitesi, kaliteli bir tasarımla gerçekleştirilir. Burada, kullanıcıya nasıl bir tasarım ile içeriklerinizi sunacağınız önemli. Zira, sitenin tasarımı kullanıcıya güven vermezse, kullanıcınının sitenizden kaçmasına sebep olabilir.

Evet, bugün ki bir yazımızın daha sonuna geldik. Sitemizi her gün dününden daha iyi hale getirmeye çalışıyoruz. Yazılarımızı beğeniyorsanız, yorum yaparak bizlere destek olabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın efendim. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir