DMCA

Kopya içerikten ve emek hırsızlığından nasıl korunabiliriz? DMCA koruması nedir?

Hepinize merhabalar. 🙂

Bugün, ne yazık ki bizim de başımıza gelen bir konuyu ele alacağız. Tüm blog yayıncılarının ortak derdi; “KOPYA ÇALINTI İÇERİK“. Bu, elbette bir emek hırsızlığıdır ve haksız kazançtır. Bu yazımızda, Google’ın çalıntı içerik politikalarından ve DMCA adı verilen bir servisten bahsedeceğiz. İyi okumalar efendim. 🙂

Kopya İçerik Nedir?

Bir web sitesinin, öteki bir web sitesinden içerik kopyalamasına “Kopya İçerik” denir. Bu durum, gerçekten de emek hırsızlığıdır ve haksız kazanca / rekabete neden olmaktadır. Google, kopya içeriklere karşı yürüttüğü politikasında, kesinlikle haksız kazanca ve rekabete yer vermemektedir.

Nasıl Şikayet Edilir?

Eğer sitenizden izinsiz bir şekilde içerik çalındığını fark ederseniz, bu durumu hemen buradaki sayfadan Google’a bildirebilirsiniz.

DMCA Nedir?

Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası (DMCA), web sitemizdeki içerikleri koruma altına alabileceğimiz ücretli ve ücretsiz olarak ayrılan bir servistir. Google, DMCA içerikleri bizzat takip ediyor ve ilgili bir DMCA şikayeti doğrultusunda çalıntı içerikleri arama sonuçlarından kaldırıyor.

İçeriklerimi nasıl DMCA güvencesine alabilirim?

Öncelikle, DMCA’nın resmi internet sitesi olan www.dmca.com adresine kayıt olmanız gerekmekte.

Kayıt Ol DMCA

Ads

DMCA Kayıt Olma 2

KODU SİTEME EKLEMEZSEM NE OLUR?

Eğer kodu sitenizde kullandığınız temanın “footer.php” dosyasına eklemezseniz, DMCA sitenizi tarayamaz ve dolayısıyla da boş yere kayıt olmuş olursunuz.

(Ayrıca etiketin, sitenizin alt kısmına eklenip eklenmediğini de kontrol edin)

Bundan sonra

DMCA, eklediğiniz etiket kodu sayesinde sitenize ulaşarak içeriklerinizi birer birer koruma altına alacaktır. Fakat bu işlemler biraz zaman alabilir. Hangi sayfalarınızın korunduğunu bu sayfadan görebilirsiniz. Ara ara bu sayfayı kontrol etmenizde yarar var.

(Örnek görsel)

DMCA 3

Umarım bu yazımızda sizlere yararlı olmuştur efendim.
Eğer merak ettiğiniz bir şey olursa ya da bir sorunla karşılaşırsanız çekinmeden yorum yazabilir, bizden destek alabilirsiniz.

Sağlıcakla kalınız… 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir