PHP nasıl, nereden ve ne kadar zamanda öğrenilir?

PHP’yi nasıl, nereden ve ne kadar zamanda öğrenebilirim?

Merhabalar,

Bugün sizler için hazırladığımız yazımızda, “PHP’yi nasıl, nereden ve ne kadar zamanda öğrenebilirim?” sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

PHP Nedir? Nasıl bir dildir?

PHP, açılımıyla (Hypertext Preprocessor) yani Hiper metin Ön işlemcisi, web sitelerinde yapılan işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlayan ve arkaplanda çalışan bir betik dilidir. Örneğin, bir siteye kayıt olmanız, giriş yapmanız, mesaj göndermeniz, bir yazıyı oylamanız gibi bütün yaptığınız işlemlerin, tıklamaların tamamı PHP ile gerçekleştirilir.

Bu yüzden PHP, bir webmasterin en bilmesi gereken, olmazsa olmaz dillerin başında gelmektedir.

Her ne kadar profesyonel tecrübeniz olması gerekmese de, sitenizde yaşanabilecek teknik aksaklıları kendi başınıza çözebilecek kadar bilginizin olması çok önemlidir.

Öğrenmesi zor mu?

PHP, diğer dillere göre daha karmaşık ve daha kafa gerektiren bir dil olsa da, gereken vakit ayrıldığı ve düzenli olarak çalışıldığı sürece bir kaç ay içerisinde rahatlıkla öğrenilebilir.

Ads

Fakat burada dikkat etmeniz nokta şu, bir kodlama dili öğrenirken, kesinlikle ortadan başlamamalısınız. Yani gidipte, direkt bir web sitesi nasıl yapılır? Script nasıl yazılır? diye aratmamalı, öncelikle PHP’nin temellerinden (yani en basit şeylerinden) başlamalısınız. Yoksa sürekli olarak hüsranla karşılaşır, hiçbir kodlama dilini gerçekten tam olarak öğrenemezsiniz.

Ne kadar sürede öğrenebilirim?

Eğer gerçekten bu işe vakit ayırabilirseniz ve düzenli olarak çalışır çabalarsanız, ben şahsen bir kaç ayda çok iyi yerlere gelebileceğinizi düşünüyorum. Fakat bu konuda, öğrenme isteğiniz ve hevesinizde önemlidir.

Öğrendikten sonra neler yapabilirim?

PHP dilinde, gerçekten uzmanlaştığınız zaman kendi web sitelerinizi rahatlıkla yapabilir, karşılaştığınız her türlü problemi rahatlıkla çözebilirisiniz. Kısacası kendi kendinize yetersiniz diyebilirim. Hatta kendinize güveniyorsanız, bu konuda hizmet bile verebilirsiniz. Kim bilir? Belki kariyeriniz bu yönde olur. 🙂

Evet, bugün sizler için PHP dilinin nasıl öğrenilebileceğini, ne kadar sürede öğrenileceğini elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Umarım sizler için faydalı bir makale olmuştur. Yazımı okuduğunuz için çok teşekkür ederiz.

Sağlıcakla kalınız efendim. 🙂

1 comment on “PHP’yi nasıl, nereden ve ne kadar zamanda öğrenebilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir