Webmaster Nasıl Olunur?

Webmaster olmaya nereden başlanmalı?

      Yorum yok Webmaster olmaya nereden başlanmalı?

Merhabalar,

Hatırlarsanız önceki yazımızda Webmasterin kimler olduğunu, tam olarak ne olduğunu ve ne iş yaptıklarını anlatmıştım. Şimdi ise Webmasterliğin terimlerini ve bazı şeylerinin ne olduğunu göreceğiz.

Webmaster, web sitelerinin temel ve teknik işleriyle uğraşan kişilere denir. Bir web sitesi sahibi olmak için illa ki Webmaster olmaya gerek yoktur, teknik şeyleri bilmeye gerek yoktur. Hazır sistemlerle işinizi yürütebilirsiniz. Fakat teknik bilginiz olursa sizi pek çok maliyetten kurtarabilir, bunu da unutmayınız.

Eğer gelecekteki hedefiniz; kariyer olarak düşündüğünüz meslek Webmasterlik ise, öncelikle şunu asla unutmamalısınız. Bu meslekte, temel kavramları iyice öğrenmeden asla başarılı olamazsınız. İşe öncelikle her zaman en basitinden başlamalısınız. Önce temellerini öğrenin, ondan sonra da gelişe gelişe devam edeceksiniz.

Temeller

Aşağıda, bir kaç temel kavramı ve açıklamasını derledim.

  • Web: “Web” kelimesi bir kısaltma değil, kelimedir. İngilizce’de “Ağ” anlamına gelmektedir. İnternet’in tamamı Web’tir.
  • Site: İçerisinde belirli sayfalar barındıran, sayfalarda çeşitli işlemler gerçekleştirilebilen, görsel, grafik, metin, video gibi içerikler barındırabilen bir sayfalar topluluğu alt yapısıdır.
  • FTP (File Transfer Protocol): Bir web sitesinin alt yapısında barındırdığı dosyaların yönetim merkezidir. Web sitesinin tüm sayfaları, burada depolanmaktadır.
  • HTTP (Hypertext Transfer Protocol): Bir web sitesine girdiğiniz zaman, sayfanın bilgisayarınıza inmesine vasıta olan bir protokoldür.
  • HTTPS (Secure Hypertext Transfer Protocol): HTTP’nin güvenli halidir. Bu protokol, zorunlu değildir bu nedenle her web sitesinde bulunmayabilir. HTTPS’nin en büyük özelliği, web sitesinde bir alım satım işi yapılacağı zaman ödeme esnasında kullanıcının kredi kartı/ödeme bilgileri vs… sunucuya şifreli şekilde gönderilir. Bu sayede, site sahibi kullanıcının ödeme bilgilerini görüntüleyemez. HTTPS ile girilen web sitesinde, yukarıdaki adres çubuğunda yeşil HTTPS yazar.
  • Sunucu (Server)İnternet üzerindeki tüm web siteleri, birer sunucu içerisinde barındırılmaktadırlar. Sunucular; bilgisayar benzeri, çeşitli donanımları bulunan ve internetle 7/24 etkileşimde bulunan cihazlardır. Bu cihazlar, genellikle web sitesi satışı yapan firmaların bünyesinde bulunurlar. Örneğin, bir web sitesine girmeye çalışıyorsunuz fakat karşınıza “Sunucuya Bağlanılamadı” gibi bir hata mesajı beliriyor. Bunun nedeni, web sitesinin içerisinde barındırıldığı Sunucuda yaşanan bir aksaklıktır. Eğer sunucu olmazsa, web sitesi de olamaz.
Ads

Bunlar başlıca temel başlıklardır. Bunları bilmeniz ve ezberinizde tutmanız çok önemlidir. Bir webmasterin mutlaka ama mutlaka bilmesi gereken temel kavramlardır.

Kodlama

Web sayfaları, çeşitli kodların yüklenmesiyle tarayıcıda oluşturulur. Sayfaya ait kodlar önce bilgisayara indirilir ve o kodlara göre çizilir ve oluşturulur. Fakat bu kodların çeşitleri vardır. Yani farklı farklı kodlama dilleri vardır. Hepsinin de amacı farklıdır. İsterseniz bunların temellerini bir görelim.

Web sitelerinin temelde 3 ana kodlama dili vardır. Bunların adları ve amaçları aşağıda belirtilmiştir.

  • HTML: Bir web sayfasının dış görünümü oluşturulur. Sayfadaki objeler, bu kodlama dili ile belirtilir. Mesela bir tablo, bir yazı alanı ve bir görsel. Bu dil tarafından çıktılanır.
  • CSS: HTML tarafından oluşturulan objeler makyajlanır. Mesela bir yazı rengi, tablonun rengi, sayfa rengi, sayfanın genişliği, düğme renkleri, bağlantı renkleri vs… hepsi bu dil tarafından tanımlanır.
  • PHP: Bir web sayfasında yapılan işlemleri gerçekleştirir. Örneğin; yorum yapma, beğenme, arama yapma gibi şeylerin hepsi bu dil ile gerçekleştirilir.

Kısacası, HTML; sayfanın dış görünüşünden, CSS; sayfanın grafiksel görünüşünden, PHP ise sayfanın işlemlerinden sorumlu kodlama dilleridir. Bu üç kodlama dilinden çok daha fazla dil var. Ama siz başlangıç olarak bu 3 dili öğrenmek zorundasınız.

Evet, bugün sizler için “Webmaster olmaya nereden başlanmalı?” adlı yazımı yazdım. Umarım yazımı beğenmişsinizdir. Eğer aklınıza takılan bir soru olursa çekinmeden buraya yazın, elimden geldiğince cevaplarım, emin olabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir