Web Tasarım

“Webmaster”lık Nedir? Nasıl olunur?

      Yorum yok “Webmaster”lık Nedir? Nasıl olunur?

Günümüz bilgisayar çağında, günden güne yeni meslekler türüyor ve önü açık gençlere de yeni imkanlar sunuyor. Bu mesleklerden biri de Webmasterlik.

Peki Webmaster nedir? Ne iş yapar?

Webmaster; bir web sitesinin tasarımıyla ya da yazılımıyla uğraşan, teknik işleriyle çalışan kişilere denir. Bu kişiler; bir web sitesi hazırlayabilir, web sitesinin teknik işleriyle uğraşabilir, web sitesinin ön yüzünü hazırlayabilir veya bir web yazılımı geliştirebilir.

“Web Tasarım” ve “Web Programlama” nedir?

Webmasterliği kavramak için alt dallarını ve ne olduklarını da bilmek gerekir. Günümüde Web sektörünün en yaygın kavramları; “Web Tasarım” ya da “Web Programlama”dır. Aslında bilinenin aksine bu ikisi birbirinden farklı şeylerdir. Web tasarım ile Web programlama aynı değildir.

Peki Web Tasarım ve Web Programlama tam olarak nedir?

Web tasarım; Bir web sitesinin dizaynına verilen genel bir kavramdır. Örneğin; bir sayfadaki kutunun boyutu, rengi, ekrandaki konumu gibi değerlerin hepsi Web tasarım alanına girer. Bu işle uğraşan kişiye “Front End Developer” denir.

Web programlama ise; Bir web sitesinin işlevine verilen kavramdır. Örneğin; kayıt olma, mesaj gönderme gibi işlemler de Web Programlama alanına girmektedir. Bu işle uğraşan kişiye ise “Back End Developer” denir.

Ads

Buradan da anlamış oluyoruz ki Webmasterlik mesleği 2 ana dala ayrılmaktadır. Bu iki dalı birden yapan kişilere ise “Full Stack Developer” denir.

Bu tür kavramları ve isimleri bilmeniz, mesleki hayatınız açısından önemli çünkü bunların pek çoğu zamanla karşınıza çıkabilecek şeylerdir. Webmasterlik mesleğinde, hemen hemen herşey zamanla karşınıza çıkabilir, o yüzden hiçbir şeyi önemsememeniz gerekir.

Bu mesleğe nereden başlanmalı?

Elbette hiçbir şey bir anda olmuyor bildiğiniz üzre, her iş gibi bu iş için de “Zaman” şart. Eğer gerçekten güzel gelirler elde etmek istiyorsanız, öncelikle ayağınızı sağlam yere koymalısınız. Kaynaklarınızı iyi seçmeli, öğreneceğiniz alana göre öğrenmelisiniz.

Bilgisayar alanında, hep kolaydan başlanmalıdır. En zora asla baştayken başlanmamalıdır, aksi taktirde sonu hep hüsran olur. Herşeyin temelini öğrenmeli ve ona göre hareket etmelisiniz.

Bir sonraki yazımızda ise, kodlama dillerinden bahsedeceğiz. Webmasterlik alanındaki en önemli şey kodlama dilleridir. Kısacası yavaştan yavaştan giriş yapacağız. 🙂 Umarım beğendiğiniz bir yazı olmuştur.

Sağlıcakla kalınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir