WordPress Admin Paneli Tam Tur

WordPress Admin Paneli Baştan Sona Tam Tur (Detaylı Anlatım) 2018

Merhabalar,

Güzel WP sitesi olarak tüm kullanıcılarımıza en iyi hizmeti sunmak için çabalıyoruz. Bugün ki yazımızda, WordPress’in admin panelini detaylıca bir inceleyeceğiz. WordPress’te yeni olanlar, bu yazımızdan sonra çok daha bilgi bir şekilde çıkacak. 🙂

WordPress Admin Paneli

1- Başlangıç Sayfası

1-min.png

Admin panele ilk giriş yaptığınızda karşınıza çıkan yerdir. Burada sitenize ait genel bir bakışta bulunabilirsiniz. Genel istatistikler, haberler, yeni yorumlar, hızlı ekleme gibi pratik şeyler bulunur.

2- Güncellemeler

2-min.png

WordPress’i diğer sistemlerden ayıran en büyük ayrıcalıklarından bir tanesi ise; hiçbir teknik uğraş olmadan, tek tıkla güncelleme özelliğidir. Üstelik, buna sadece yazılımın kendisi değil, temalar, eklentiler ve çevirilerde dahil. Yani WordPress’in her yerini zamanı gelince tek bir tıkla güncelleyebiliyorsunuz bu sayfadan.

Not! Ne kadar güncel olursanız sizin için o kadar iyidir. Her zaman güncel olanı tercih etmelisiniz. WordPress’i her yeni bir güncelleme çıktığında güncellemeyi unutmayın. Yedek alarak tabi ki.

3- Yazılar

Bu sayfada, sitenize girilen tüm içerikleri detaylıca görebilirsiniz. Hangi yazar tarafından yazılmış, başlığı, kategorisi, etiketleri, tarihi ve her yazının durumunu teker teker buradan görebilirsiniz.

3-min.png

4- Yeni Yazı Ekle

Bu sayfadan ise, sitenize yeni yazı, makale paylaşmınıda bulunabilirsiniz. Üstelik Görsel ve düz metin editörü de birlikte kullanılabilmekte. Bu da kullanıcılara her türlü kolaylığı ve ayrıcalığı da sağlamakta.

4-min.png

5-min.png

5- Kategoriler

Buradan yazıların kategorilerini ayarlayabilirsiniz. Sitenizde varolan tüm kategorileri buradan yönetebilirsiniz.

6-min.png

6- Yeni Sayfa Ekle

Tüm sayfaları, “Sayfalar” seçeneğinden görüntüleyebilirsiniz ya da “Yeni Ekle” alt seçeneğinden yeni bir sayfa ekleyebilirsiniz.

10-min.png

7- Yorumlar

Sitenizdeki tüm yorumları görüntüleyebilir ve yönetebilirsiniz. Sayfalarınıza ve yazılarınıza yapılan bütün yorumlar burada detaylı bir şekilde listelenir ve yönetiminize sunulur.

11-min.png

8- Görünüm

Ads

Buradan sitenizin görünümünü ayarlayabilirsiniz. Dilerseniz yüzlerce ücretsiz görünüm yükleyebilir, dilerseniz özel olarak dizayn edilmiş profesyonel tasarımları satın alabilirsiniz.

12-min.png

a. Görünüm Özelleştirme

Buradan sitenizin sahip olduğu görünümü kendi zevklerinize göre düzenleyebilirsiniz.

13-min.png

b. Bileşenler

Yine görünümle ilgili bir seçenek. Buradan ise, sitenizin sayfalarındaki ekstra materyalleri ayarlayabiliyorsunuz. Örneğin; arama kutusu, reklam afişi gibi şeyleri bileşenler sayesinde ekleyebilirsiniz.

14-min.png

c. Menüler

Buradan sitenizdeki menü butonlarını yönetebilirsiniz. Menüye istediğiniz objeyi ekleyebilir, açılır menü ekleyebilir veya istediğiniz objeyi de menüden kaldırabilirsiniz.

15-min.png

9- Eklentiler

Sisteme ekstra özellik ekleyebileceğiniz WordPress’in en hayati organlarından bir tanesi diyebilirim sanırsam. 🙂 Burada, WordPress’in kendi sitesinden yüzlerce hatta binlerce eklentiyi ücretsiz bir şekilde indirebilir ve kullanabilirsiniz.

Not! Eklentiler, sisteme ek özellikler dahil ederler. Mesela beğeni/puan sistemi gibi şeyler…

(Yeni Ekle Sayfasıdır)

18-min.png

10- Kullanıcılar

Buradan sitenizdeki tüm kullanıcıları yönetebilirsiniz. Bilgilerini değiştirebilir ve görüntüleyebilirsiniz.

20-min.png

a. Yeni Kullanıcı Ekleme

Sisteme yeni bir kullanıcı da dahil edebiliriz. Bunun için bilgileri sizin girmeniz gerekiyor. Hemen alt menüden “Yeni Ekle” düğmesine basarak, yeni bir kullanıcı oluşturabilirsiniz.

21-min.png

11- Ayarlar

Sistemin genel ayarlarını ve bilgilerini buradan yönetebilirsiniz. Site başlığını, sloganını, iletişim adresini vs…

22-min.png

27-min.png26-min.png23-min.png

Umarım bu kadarı sizin için yeterince yardımcı olmuştur.
Sorularınız ve yorumlarınız olursa çekinmeden yorum ekleyebilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir