WordPress Kurulumu

WordPress Resimli Sıfırdan Tam Detaylı Kurulum 2018

Merhabalar.

Öncelikle bunun ilk yazımız olduğunu hatırlatmak isterim. 🙂 Bu yazımızda, sizlere sıfır bir şekilde, hatasız/sorunsuz nasıl WordPress kurulanacağını göstereceğiz. Hep birlikte uygulayalım.

Kurulum için gerekli şeyler:

  • CPanel Hesabı
  • FTP Hesabı

Sadece bu ikisi, sıradan bir WordPress kurulumu için yetiyor. İlk adımdan başlayalım o halde.

1. Adım: FTP’nize bağlanın. (Örnek olarak FileZilla programından gösterilmiştir.)

00001-01.png

FTP bilgileriniz, sizlere web sitenizi satın aldığınız firma tarafından verilecektir. Bu bilgileri kesinlikle kimseyle paylaşmayınız.

2. Adım: WordPress dosyalarını edinin. Bunun için WordPress’in resmi sitesinden veya direkt olarak bu linke tıklayarak indirebilirsiniz.

00001-03.png

3. Adım: Arşivden çıkan dosyaların tamamını, FileZilla’daki aşağıdaki görselde tarif edilen yere sürükleyin.

00001-02.png

Yükleme işleminin başladığını, hemen altta bulunan bölümden görebilirsiniz. Eğer dosya isimleri yazıyorsa, yükleme işlemi başlamış demektir.

00001-04.png

Yükleme işlemi bittiğinde “Kuyruktakiler” sekmesi boş görünür.

4. Adım: CPanel’e giriş yapın ve oradan bir Veritabanı ve kullanıcısı oluşturun. (Zaten bir veritabanı oluşturduysanız bu adımı atlayın)

00001-05.png

Seçtikten sonra, yeni bir veritabanı oluşturacağımız sayfaya girmiş oluyoruz. Buradan bir veritabanı adı belirleyip oluşturuyoruz. Türkçe CPanel kullananlar, zaten sayfadaki yazılar da türkçe olacağı için anlamanız kolay olur. Türkçesiyle İngilizcesi arasında hiçbir fark yoktur.

00001-06.png

Adını belirledikten sonra “Create Database” (Türkçesi: “Veritabanı Oluştur”) düğmesine tıklayıp veritabanımızı oluşturuyoruz.

 

Ekledikten sonra bu şekilde görünmeli:

Ads

00001-06.png

Not! Çoğu CPanel’de veritabanlarına bir de ek olarak kullanıcı oluşturulup bağlanması gerekir. Eğer, sayfanın alt kısımlarında “Veritabanlarına Kullanıcı Ekle” diye bir kısım varsa, bu işlemi de yapmanız gerekir. Yine aynı sayfada bu işlemi kolayca yapabilirsiniz.

 

5. Adım: Eveeeet. 🙂
Buraya kadar tamamdır. Artık esas işimiz olan WordPress kurulumuna geçebiliriz. Tarayıcınızın adres çubuğuna site adresinizi yazın ve hemen karşınıza WordPress kurulum ekranı çıkacaktır.

00001-07.png

Bu sayfada, “Başlayalım!” düğmesine tıklayınız.

6. Adım: Veritabanı bilgilerini bu sayfada giriyoruz. Yukarıda gösterdiğim resimde veritabanı bilgileriniz yazıyor zaten. O bilgileri buraya yazarak, WordPress ile veritabanı bağlantısını kuruyoruz.

00001-08.png

7. Adım: Bu işlemimiz de tamamlandıktan sonra karşımıza böyle bir sayfa çıkacak:

00001-09.png

Kurulumu çalıştır” düğmesine tıklıyoruz.

8. Adım: Karşımıza aşağıdaki resimdeki gibi bir sayfa çıkacak. Bu sayfadaki formu kendi sitenizin özelliklerine göre doldurunuz.

00001-10.png

Formu doldurduktan sonra “WordPress’i Kur” düğmesine tıklayınız.

9. Adım: Veeeee artık WordPress resmen kurulmuştur. “Giriş” düğmesine tıklayarak Admin Paneline giriş yapabilir veya adres çubuğuna site adresinizi yazarak blogunuza girebilirsiniz.

Hayırlı olsun. 🙂

00001-11.png

00001-12.png

00001-13.png

Eğer kurulumda olası bir problem yaşarsanız veya aklınıza bir soru takılırsa lütfen çekinmeden yorum yaparak bize yaşadığınız sıkıntıyı tam olarak anlatın.

Görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir