WordPress'te Eklenti Yükleme

WordPress’te eklenti nedir ve nasıl yüklenir? 2018

Merhaba değerli okurlarımız 🙂

WordPress’e yeni başlayan acemi kullanıcılarımız için bir seri başlatmaya karar verdik. Bu sayede; henüz acemi kullanıcılar, WordPress’in nasıl kullanıldığını rahatlıkla öğrenebilecekler.


WordPress’te eklenti nedir?

Eklentinin ne olduğunu bilmeyen okurlarımız için öncelikle bunu açıklamamız gerektiğini düşündük.

Eklentiler, WordPress’e ilave özellikler eklemenize yarayan küçük boyutlu sistem dosyalarıdır. Eklentiler sayesinde, blogumuza ekstradan istediğimiz özelliği ekleyebiliyoruz. Örneğin; yorum beğenme, sosyal medya linkleri ekleme gibi, WordPress’in doğasında olmayan, sonradan eklenen özelliklere “Eklenti” diyoruz.

Eklentiler nasıl yüklenir?

Eğer hali hazırda çalışan bir WordPress siteniz varsa, eklentileri sadece bir kaç tıklamayla sitenize yüklemeniz mümkün. Üstelik, hiç dosyalarla felan uğraşmadan, sadece tıklamayla o kadar. 

WORDPRESS SİTEYE 2 ÇEŞİT EKLENTİ YÜKLEME METODU VARDIR

1. WP ADMIN’DEN KOLAYCA EKLENTİ YÜKLEME


1. Adım:  WP-Admin’e giriş yapıp, sol menüden “Eklentiler” seçeneğine tıklayınız.

2. Adım: Açılan sayfada bulunan “Yeni Ekle” düğmesine tıklıyoruz.

WordPress Eklenti Yükleme #2

3. Adım: Karşımıza, WordPress’in eklenti galerisi çıkacak. Kurmak istediğiniz ya da beğendiğiniz eklentinin kutuğunun hemen sağ alt köşesinde bulunan “Hemen Yükle” düğmesine tıklayarak eklentinizi direkt olarak sitenize yükleyebilirsiniz.

WordPress Eklenti Yükleme #3

Eklenti yüklemesi tamamlandıktan sonra, eklentiniz ayarlanmak üzere sizi bekliyor olacak. WordPress’te eklenti ayarları, genellikle son menüdeki “Ayarlar” seçeneğinin alt menüsü olarak eklenti ismi yazar. Ya da bazen, sol menüye eklenti ismi adında bir seçenek daha eklenir.

Eklenti ayarlarınızı o kısımdan yapacaksınız.

2. ARŞİV YOLULA YÜKLEME


Bunun için, eklenti dosyanızın elinizde bulunması gerekmektedir. (Örn: eklentiismi.zip)

Ads

1. Adım:  WP-Admin’e giriş yapıp, sol menüden “Eklentiler” seçeneğine tıklayınız.

2. Adım: Açılan sayfada bulunan “Yeni Ekle” düğmesine tıklıyoruz.

WordPress Eklenti Yükleme #2

3. Adım: Karşınıza çıkan sayfada bulunan “Eklenti Yükle” düğmesine tıklıyoruz.

Eklenti Yükle

4. Adım: Tıkladığınızda, aşağıdaki resimdeki gibi bir alan açılacak. Eklenti dosyanızı, oradaki “Gözat” ya da “Dosya Seç” düğmesinin üzerine doğru sürükleyiniz. Sonra “Hemen Yükle” düğmesine tıklayınız.

5. Adım: Yükleme başarıyla tamamlandıktan sonra, “Eklentiyi Etkinleştir” düğmesine tıklayarak, eklenti yükleme işlemimizi tamamlıyoruz.

Eklenti Yükleme

Manuel eklenti yükleme işlemimizde burada tamamlanmış oluyor. 🙂

 

Eklentiyi nereden yönetebilirim?

Yüklemiş olduğunuz eklentinin, genellikle WP-Admin’deki sol menüden “Ayarlar” seçeneğinin alt menüsünde (Ayarlara tıkladığınızdaki alt seçenekleri) eklenti ismi olarak seçeneği çıkacaktır. Veya, bazı eklentilerde ise sol menüye yeni bir seçenek olarak eklenecektir eklenti ismiyle.

Eğer merak ettiğiniz bir konu, aklınıza takılan bir yer veya yapamadığınız / hata aldığınız bir yer olursa çekinmeden yorumlara yazınız, elimizden geldiğince sizlere yardımcı olacağız.

Sağlıcakla kalınız… 🙂

 

2 comments on “WordPress’te eklenti nedir ve nasıl yüklenir? 2018

  1. ishana

    eklentiler wordpress için olmazsa olmazlar. güvenlik eklentileri, mesajlaşma eklentileri vs. eğer ileri seviye php bilginiz yoksa eklenti kullanmak zorundasınız. ama yinede hazır site sistemleri içerisinde en iyisi WordPress. eklentilerin nasıl yüklenmesi gerektiği ile ilgili verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. oldukça faydalı buldum.
    1    0
    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir