Kalıcı Bağlantı Nedir?

WordPress’te SEO – Kalıcı Bağlantı nedir? Nasıl ayarlanmalıdır?

Tüm okurlarımıza merhabalar… 🙂

Şimdi ki yazımızın konusu, WordPress’te kalıcı bağlantılar nedir? Nasıl ayarlanmalıdır?

Kalıcı bağlantılar nedir?

Sitenin SEO ölçeğinde bir etkene sahip olan kalıcı bağlantılar, sitenin içeriklerinin bulunduğu sayfaların adresleridir. Örneğin: siteadresi.com/2017/06/23/merhaba-dunya. Ben bu adrese tıklayınca; “Merhaba Dünya” adlı yazıya gidiyorum. İşte adresteki “/2017/06/23/merhaba-dunya” kısmı kalıcı bağlantı oluyor. Yani sayfanın adresidir kısacası.

Kalıcı bağlantılar nasıl ayarlanmalıdır?

Google, kısa adresleri daha çok seviyor. Yani sayfanızın adresi ne kadar kısa olursa, sizin açınızdan o kadar iyi olacaktır. WordPress’te, kurulumdan sonra varsayılan ayarlı olarak “/YYYY/MM/DD/sayfa-basligi” formatına ayarlı olarak gelir. Yani, eğer sitenizde daha önce kalıcı bağlantı ayarlarına dokunmadıysanız, yazılarınıza girdiğinizde, adres çubuğundaki adres şu şekilde olacaktır: “siteadresi.com/YIL/AY/GÜN/sayfa-basligi” şeklinde.

Fakat bu, SEO açısından daha iyi hale getirilebilir. Dediğim gibi, adres ne kadar kısa olursa, o kadar iyidir. Bu durumda, kalıcı bağlantı ayarlarımızda ufak bir değişiklik yapabiliriz. Sitemizdeki içerik adreslerimiz; “siteadresi.com/YIL/AY/GÜN/sayfa-basligi” yerine, direkt “siteadresi.com/sayfa-basligi” şeklinde yapsak daha iyi olmaz mı? Hem daha kısa, hemde akılda kalması daha kolay bir adres metodu seçmiş oluruz.

Bunun WordPress sitesinde nasıl yapılacağını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

WordPress’te kalıcı bağlantılar nasıl ayarlanır?

1. Adım: WP-Admin paneline giriyoruz ve sol menüden “Ayarlar” seçeneği altındaki “Kalıcı Bağlantılar” adresine tıklıyoruz.

Ads

WordPress Kalıcı Bağlantılar

2. Adım: Açılan sayfada, “Yazı İsmi” adlı seçeneği seçiyoruz. Ve sayfanın hemen altında bulunan “Değişiklikleri Kaydet” düğmesine tıklıyoruz.

WordPress Kalıcı Bağlantılar #2

Değişiklikleri kaydettikten sonra, sitenize girip her hangi bir yazıya tıklayınız. Yazı sayfasına girdikten sonra, yukarıdaki adres çubuğundan sayfa adresinizi kontrol ediniz. Eğer “siteadresi.com/sayfa-basligi” şeklinde bir adres görüyorsanız, değişikliklerimiz olmuş demektir.

Bu yazımızın da sonuna gelmiş bulunmaktayız.
Eğer sormak istediğiniz ya da yapamadığınız bir şey olursa yorum yapabilirsiniz.

Sağlıcakla kalınız efendim. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir